czwartek, 14 marca 2013

Chaczapuri

Chaczapuri to jedna z najwspanialszych potraw, równie ważna dla gruzińskiej kuchni jak pizza dla włoskiej, knedle dla czeskiej czy tortilla dla hiszpańskiej.

Chaczapuri dosłownie można przetłumaczyć jako chleb z twarogiem (chaczo– twaróg, puri – chleb) i prawdopodobnie pierwotnie robiono go nie z dojrzałym serem, a z twarogową masą serową. Trudno jednak dojść jaki to miałby być twaróg i jakie mogłoby być jego pokrewieństwo z dzisiejszym serem. Pewne jest, że obecnie gruzińskie gospodynie dodają do niego taki ser, jaki akurat mają pod ręką.
Jest to prosta potrawa, jednak gruzińska różnorodność i na niej odcisnęła swoje piętno tworząc wiele jego odmian różniących się ciastem, kształtem, nadzieniem i dodatkami.  
 Zrobienie go jest właściwie proste i nawet początkujący sobie spokojnie poradzą, o ile są otwarci na eksperymenty kulinarne. Dlaczego? Ponieważ podstawowy przepis na oryginalne, gruzińskie chaczapuri można streścić krótko – “po prostu weź dużo dobrego sera i jakieś ciasto”.
źródło:http://obliczagruzji.monomit.pl/przepisy-kuchni-gruzinskiej/chaczapuri-serowy-chleb

 Składniki:
CIASTO:
  • 2 szklanki maki pszennej
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 0,5 łyżeczki cukru
  • 0,5 szklanki kefiru
  • 1/4 szklanki  wody 
FARSZ:
  •  3 średnie ziemniaki
  • 30 g sera mozzarella
  • 50 g sera cheddar 
  • suszone zioła (bazylia, zioła prowansalskie)
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski. Dodać cukier i sól. Zrobić wgłębienie, wlać kefir z wodą. Zagnieść gładkie, odchodzące od ręki ciasto. Odstawić na 20 minut.
Ziemniaki ugotować w osolonym wrzątku. Zrobić puree. Cheddar zetrzeć na tarce o małych oczkach. Mozzarellę pokroić w paseczki. Ziemniaki dokładnie wymieszać z serami. Dodać ulubione suszone zioła.
Ciasto podzielić na 5 części. Z każdej rozwałkować cienki placek. Na środek nakładać farsz ziemniaczano-serowy. Zawinąć najpierw prawy i lewy brzeg, następnie górę i dół placka dociskając, aby ciasto przybrało kształt koperty. Przewałkować składaną stronę koperty, aby ciasto dobrze się zlepiło i nie było grube.
Koperty smażyć pod przykryciem na teflonowej patelni bez tłuszczu 2-3 minuty z każdej strony. Podawać gorące z sosem pomidorowym lub czosnkowym.





 

9 komentarzy:

  1. Wyglądają bardzo apetycznie. Zajadaliśmy się z żoną, tymi pysznymi chaczapuri, będąc na Kaukazie. Równie dobrym i oryginalnym jedzeniem gruzińskim są pierożki chinkali. Zresztą sam próbowałem je zrobić, były dobre, ale do tych z Gruzji, było im daleko (zamieszczone na moim blogu). Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odwiedziłam bloga i znalazłam przepis na pierożki! Wierzę na słowo, że są apetyczne. Jeśli pozwolisz może kiedyś wypróbuje i przekaże przepis dalej ;)

      Usuń
  2. Skoro mówisz, że to jedna z najlepszych potraw, to wierzę na słowo... I już zapisuję ten przepis do szybkiego wypróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  3. omg, dlaczego mi to robisz?:D WSPANIAŁE!

    OdpowiedzUsuń
  4. Sama jeszcze nigdy nie robiłam ale jadłam w gruzińskiej knajpie i pamiętam, że smakowało świetnie;) a takie zrobione w domu pewnie jest jeszcze smaczniejsze:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie jadłam nigdy, ale chciałabym spróbować :)

    OdpowiedzUsuń